„Niepodległość znaczy Wolność”

Listopad to szczególny miesiąc w dziejach naszego narodu, którego zaborcy nie byli w stanie zniszczyć. Swą wyjątkowość zawdzięcza dacie 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska, po ponad wiekowej niewoli, uzyskała niepodległość.

Droga do niej była długa i trudna, naznaczona wysiłkiem wielu pokoleń Polaków. Ojczyzna nasza, jak żaden inny kraj, przeszła cierniową drogę walki, stając się ogromnym polem bitewnym, na którym w krwawych zmaganiach zwalczyliśmy najeźdźców i wywalczyliśmy sobie prawo do samostanowienia.

Mówi się, że 11 listopada to dzień wolności dla Polaków. Jak to się stało, że nasi przodkowie, żyjący ponad sto lat temu, zrozumieli, co znaczy wolność? Aby pomóc w zrozumieniu tej prawdy, w Zespole Placówek Oświatowych w Janowie przedstawiono montaż słowno-muzyczny, dotyczący wydarzeń toczących się na ziemiach polskich 104 lata temu. 10 listopada 2022 roku zuchy z gromady „Pluszowe Niedźwiadki”, uczniowie klasy III i IV słowami polskich poetów przywołali atmosferę sprzed lat.

W tej podniosłej uroczystości wzięli udział: wójt gminy Janów Edward Moskalik, radny powiatu częstochowskiego pan Adam Markowski, Henryk Srokosz- przewodniczący Komisji Edukacji, Iwona Boroń- dyrektor organizacyjny urzędu gminy Janów wraz z pracownikami, przewodniczący Rady Rodziców pan Jakub Wnęk, Koło Gospodyń Wiejskich „Złotopoczanki”, przedstawiciele Jurajskiego Klubu Seniora, mieszkańcy gminy Janów, uczniowie naszej szkoły.

Akademię przygotowały nauczycielki

Jolanta Brzeszczak,