NPRCz

“Czytanie jest super”

W miesiącu maju uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie bibliotecznym organizowanym w ramach działań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wyobraźnią i kreatywnością. Udowodnili, że czytanie może być alternatywną formą spędzania wolnego czasu. Zadaniem uczniów klas młodszych było zilustrowanie wybranej książki zakupionej przez Bibliotekę Szkolną w ramach projektu NPRCz. I miejsce zajęli: * Brajan Grodek * Antonina Latos II miejsce: * Lena Gradek * Szymon Nabiałek III miejsce: * Wiktor Lewandowski * Amelia Kot Wyróżnienie: * Piotr Fert Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Najlepszy Czytelnik roku szkolnego 2021/2022 Tytuł “Najlepszego Czytelnika Biblioteki Szkolnej” otrzymała: Ewa Dąbrowska, drugie miejsce zajęła Lena Kopcik. III miejsce Mateusz Jędrzejewski, Zuzanna Garncarz, Mateusz Pokora. Wszystkim naszym Drogim Czytelnikom życzymy “przepięknych wędrówek po świecie książek”!📖📚

Realizacja projektu: “Wychowanie przez czytanie” W ramach działań NPRCz w naszej szkole kontynuowany był projekt “Wychowanie przez czytanie”. W tym samym czasie wdrażana była inowacja pedagogiczna “Inni -choć tacy sami” autorstwa p. Marioli Szlesińskiej-Wąchały. Dzięki temu nasi uczniowie pogłębiali swoją wiedzę oraz zdobywali umiejętności odpowiedniego zachowania, reagowania i wspierania osób potrzebujących naszej pomocy. Dzięki współpracy środowiska lokalnego, naszym najmłodszym uczniom czytały książki Grzegorza Kasdepki o emocjach i kulturalnym zachowaniu Pani Ewa Stępień (mam jednego z uczniów) oraz Pani Monika Sikora (Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury). P. Mariola wzbogacała wiedzę i kształtowała umiejętności uczniów na temat ich rówieśników z różnymi niepełnosprawnościami. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym

W dniu 28 kwietnia 2022r. w ramach NPRCz i przy współpracy Biblioteki Szkolnej oraz SOKiS w Janowie uczniowie kl.IIIa i kl.IIIb wzięli udział w spotkaniu autorskim Pani Małgorzaty Wójcik. Uczniowie naszej szkoły dzięki autorce książki zatytułowanej “Przygoda w kapeluszu” przenieśli się w kreatywny świat zabawy i literatury dziecięcej.

Działania podejmowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w roku 2021 w Zespole Placówek Oświatowych w Janowie  w Bibliotece Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta

Zorganizowane działania promujące i wspierające rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży

Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przyczyniła się do wzrostu zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły.

Zauważalny jest wzrost wypożyczeń oraz odwiedzin w bibliotece szkolnej.

Społeczność szkolna włączyła się w promocję, a także pomagała w pracach organizacyjnych  wydarzeń promujących czytelnictwo.

Dzięki udziałowi w Programie biblioteka wzbogaciła księgozbiór nie tylko o lektury szkolne, ale również o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników.

W związku z ograniczeniami czasowymi  na realizację zadań  z NPRCz, prace przebiegały bardzo intensywnie. Zdajemy sobie sprawę, że jeszcze wiele jest do zrobienia i dlatego zamierzamy kontynuować nasze działania promujące czytelnictwo.

Działania zrealizowane i do realizacji w II semestrze

  • Nauczyciele bibliotekarze na stronach internetowych szkoły zamieścili Listy do Rodziców, w których poruszono tematykę wpływu czytania na rozwój dzieci                   i młodzieży. Przy współpracy wychowawców tematykę tę pogłębiano.
  • Podczas planowania zakupu książek wzięto pod uwagę opinię uczniów – Skrzynka życzeń czytelniczych oraz opinię rodziców. Zostały im przedstawione propozycje książek, które planowano zakupić, a społeczność szkolna zaopiniowała je pozytywnie.
  • W dniu 29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania. Uczennice z Samorządu Szkolnego wraz z Klubem Przyjaciół Książek czytały literaturę dziecięcą swoim młodszym kolegom i koleżankom.
  • W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych propagowano czytelnictwo poprzez wybór uczniów najciekawszych cytatów z książek dla dzieci          i młodzieży. Dzięki współpracy naszych uczniów powstała gazetka ścienna.
  • Zorganizowano spotkanie autorskie z poetą:

22 listopada 2021 r. w bibliotece szkolnej odbyło się niezwykłe spotkanie. W tym dniu uczniowie kl. 4 poznali swojego nauczyciela języka polskiego w innej – niezwykle ciekawej odsłonie – jako poetę i tłumacza.

Pan Ryszard Sidorkiewicz opowiadał o sobie, o początkach własnej twórczości, a także o tym, w jaki sposób powstają jego wiersze.

Na twarzach zebranych dzieci widać było duże zaciekawienie, a zarazem i wielki podziw. Ogrom radości sprawiło uczniom odczytanie przez autora własnych utworów.

Na koniec Pan Ryszard Sidorkiewicz odpowiadał na pytania zadawane przez dociekliwych słuchaczy. Spotkanie to na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów.

  • Zorganizowano Dzień Pluszowego Misia.

W tym dniu w bibliotece szkolnej Ada i Wiktoria z kl. VII należące do Koła Przyjaciół Książek czytały o bajkowych misiach młodszym kolegom i koleżankom. W bibliotece została zaprezentowana galeria książek, w których głównymi bohaterami są misie.

  • W ramach projektu „Wychowanie przez czytanie”  uczniowie naszej szkoły brali           i nadal biorą udział w innowacji pedagogicznej „Inni – a tacy sami”, w trakcie której poznają historie dzieci borykających  się z różnymi niepełnosprawnościami.
  • Biblioteka szkolna zainicjowała projekt bożonarodzeniowy „Kartka świąteczna wyrazem wdzięczności szkolnej społeczności”. Dzięki zaangażowaniu uczniów Klub Seniora i inne instytucje oraz osoby wspierające naszą placówkę zostaną obdarowani pięknymi życzeniami świątecznymi.
  • W ramach zorganizowania konkursu „Na najlepszego czytelnika” zostaną przyznane nagrody po pierwszym i drugim semestrze.
  • W drugim semestrze zostanie zorganizowany konkurs czytelniczy dla młodszych wielbicieli książek.
  • Na okres ferii i wakacji zostanie uczniom udostępniony księgozbiór.

W ramach współdziałania ze środowiskiem lokalnym

  • SOKiS w Janowie:

29 października uczniowie klasy I

wraz z Panią Jolantą Dróżdż i Panią Patrycją Wolak

uczestniczyli w zajęciach kreatywnych w SOKiS w Janowie.

Podczas zajęć uśmiechnięte i bardzo serdeczne Panie Martynka, Emilka oraz p. Kasia zainspirowały naszych najmłodszych uczniów do stworzenia dwóch ciekawych prac plastycznych. W tym wyjątkowym dla dzieci dniu nie zabrakło również czasu na zabawę z chustą animacyjną.

Warsztaty odbyły się przy współpracy z Biblioteką Szkolną.

  • Gminna Biblioteka Publiczna w Janowie:

– w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną odbyły się zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie klasy VIIIb oraz uczniowie klasy VI,

– nastąpiła wymiana informacji dotycząca propozycji zakupu książek w ramach programu,

– na stronie internetowej szkoły został zamieszczony link biblioteki publicznej, dzięki czemu dochodzi do bieżącej informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo.

  • W ramach współpracy z innymi szkołami z terenu naszej gminy został zorganizowany Międzyszkolny Konkurs Czytelniczo-Fotograficzny „Książka z tłem”. Dzięki programowi wszyscy uczestnicy konkursy mogą zostać nagrodzeni.
  • W pierwszej połowie przyszłego roku kalendarzowego dzięki uprzejmości                       i współpracy Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Janowie z biblioteką szkolną odbędzie się spotkanie uczniów klas młodszych z Panią Małgorzatą Wójcik autorką książki „Przygoda w Kapeluszu”.

Wyposażenie biblioteki szkolnej

Dzięki udziałowi w projekcie NPRCz do biblioteki szkolnej zostało zakupione nowe wyposażenie tj. lada czytelnicza regały na książki, regał na czasopisma, stoły, krzesła, stoliki komputerowe.

Realizacja działań promujących czytelnictwo

Całą kwotę na realizację działań promujących czytelnictwo przeznaczono na zakup nagród książkowych za udział w konkursach czytelniczych.

 Opracowały:

mgr Jolanta Brzeszczak

mgr Mariola Szlesi ńska-Wąchała

Rozmiar czcionki
Kontrast