ŚWIATOWY DZIEŃ LICZBY PI

Od wielu lat 14 marca w różnych krajach odbywają się uroczyste obchody ,,Światowego Dnia Liczby Pi”. Liczba π ≈ 3,14, to niezwykła stała matematyczna, która pojawia się w wielu dziedzinach matematyki i fizyki. Niezwykła, ponieważ jej rozwinięcie dziesiętne nigdy się nie kończy.
W tym roku także uczniowie naszej szkoły poznali to Piękno. Na lekcjach matematyki, prowadzonych przez Panią Małgorzatę Ujmę i Panią Katarzynę Porębińską, ze skupieniem wysłuchali Oni jak długą historię ma liczba Pi. Jej początki sięgają aż do czasów starożytności. Nowo zdobytą wiedzę, uczniowie zweryfikowali podczas rozwiązywania specjalnie przygotowanych na „Święto Ludolfiny” krzyżówek, rebusów i puzzli. Liczbę Pi, określa się jako stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Aby się o tym przekonać, uczniowie musieli przeprowadzić jak najdokładniejsze pomiary. Za atrybuty służyły im: garnki, miski, pokrywki, talerze, hula-hop, ringo. Po ciężkich obliczeniach przyszedł czas, aby na wzór amerykańskich zwyczajów, posilić się specjalnie przygotowanym „Pi ciasteczkiem”. Obchody święta zwieńczyło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu matematyczno – plastycznego pt.: „Jak widzisz liczbę π”. Spośród uczniów całej szkoły największą aktywnością w tym konkursie wykazali się uczniowie klas 4 i 5. Ich wspaniałe prace przyozdobiły przygotowaną z okazji święta gazetkę. Wybór zwycięzców był niezwykle trudny z racji na ogromną pomysłowość uczestników. Zwyciężczynią konkursu została uczennica klasy 4 – Stella Cannon, drugie miejsce zajęła Nikola Ujma (klasa 4), trzecie miejsce przypadło Sandrze Kamińskiej (klasa 5). Wysiłki zaangażowanych uczniów zostały docenione w postaci dyplomów i nagród, które wręczyła komisja na czele z Panią Dyrektor Urszulą Miedzińską. Wszystkim nagrodzonym należą się serdeczne gratulacje i podziękowania.
Pi lekcje przebiegły w radosnej atmosferze, przeplatając jednocześnie praktyczną sferę matematyki z tą naukową i zapewne na stałe wpiszą się w kalendarz szkolnych obchodów.