Wycieczka do Krakowa

16 listopada 2021 roku klasy młodsze wyruszyły na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem programu był Kopiec Kościuszki. Z jego szczytu, uczniowie podziwiali jedną z najpiękniejszych panoram Krakowa i zabytkowy XIX-wieczny fort cytadelowy, który spełniał funkcje obronne i jest jednym z najstarszych zachowanych dzieł Twierdzy Kraków.

Obejrzeli również multimedialną i interaktywną wystawę stałą „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”. Kolejnym punktem programu było Stare Miasto z ogromnym rynkiem i charakterystycznymi bryłami kościoła Mariackiego i Sukiennic. W tej najstarszej części miasta, podziwiali obiekty sakralne oraz gmachy publiczne, jak Collegium Maius – siedzibę pierwszego polskiego uniwersytetu. Pod Sukiennicami, pod ziemią, na głębokości kilku metrów, zwiedzili prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Słuchali prezentacji dźwiękowych, oglądali fabularyzowane obrazki z życia dawnego Krakowa oraz multimedialne prezentacje odnoszące się do założenia miasta. Na Krakowskim Rynku wysłuchali hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. Następnie udali się na Zamek Królewski na Wawelu. Mieli możliwość zobaczenia wielowiekowej siedziby królów i symbol polskiej państwowości. W Zbrojowni podziwiali broń sieczną i drzewcową, zbroje, tarcze, hełmy, moździerze oraz kopie chorągwi krzyżackich zdobytych w 1410 w bitwie z Krzyżakami pod Grunwaldem. Dzięki wycieczce do Krakowa uczniowie poznali naszą historię. Stojąc przed wieloma zabytkami, czuli dumę, że są Polakami.