List do rodziców klas I-III

Drodzy Rodzice!

Zwracamy się do Was z gorącą prośbą, abyście rozbudzali i podtrzymywali zainteresowania czytelnicze Waszych dzieci, ponieważ rola rodziców w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dziecka jest nieoceniona. W życiu każdego dziecka rodzice są osobami, z którymi dziecko identyfikuje się najczęściej. Wasze zachowania, a więc również stosunek do książek, są naturalnie naśladowane.

Drodzy Rodzice, zachęcajcie dzieci do wypożyczania książek, czytajcie im i wraz z nimi. Rozmawiajcie o przeczytanych książkach. Tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły możemy sprawić, aby książki były dla dziecka ważne.

Jak czytać, żeby dziecko zaciekawić i zachęcić? 

Wiadomo, że czytanie pogłębia więź z dzieckiem. Postarajcie się znaleźć czas i cierpliwość, stworzyć miłą, ciepłą atmosferę i stopniowo wprowadzać rodzinne rytuały, np.: – czytanie przed snem. Dziecko, które wsłuchuje się  w głos rodzica, czuje się bezpieczne i szczęśliwe.

*  Zanim zaczniecie czytać książkę, wprowadźcie dziecko w temat. Jeśli wybrana książka nie sprawia Wam przyjemności, to trzeba z niej zrezygnować  i wybrać inną.

*  Czytajcie wyraźnie, nie za szybko. Ważne jest, aby modulować głos i udawać postacie z bajek: zwierzęta, wróżkę czy złego czarownika.

 *  Kiedy czytacie kolejny rozdział, zacznijcie od podsumowania poprzednich. W ten sposób Wasze dzieci będą doskonalić ujmowanie własnych myśli w słowa i zapamiętywanie szczegółów

*  Czytanie pobudza wyobraźnię , a przez to sprawia, że dzieci przeżywają przygody razem z bohaterami książek. Możecie sprawdzić wyobraźnię Waszego dziecka, prosząc o narysowanie ilustracji. Po zakończeniu czytania zachęćcie dziecko, aby dokończyło historię bohaterów. 

*  Czytajcie wspólnie nawet wtedy, gdy dzieci już to same potrafią.  Poproście dziecko, aby Wam poczytało? Doskonali to bowiem umiejętność płynnego czytania. Porozmawiajcie z dzieckiem o książce. Zapytajcie o bohatera, zachęćcie do oceny poznanych przygód i wyciągnięcia wniosków. 

* Nie od dziś wiadomo, że Wspólne czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Książki przyczyniają się do porządkowania dziecięcego świata i pomagają zrozumieć codzienne sprawy

* Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, zachęca do samodzielnej nauki czytania. Bardzo ważne jest, aby po przeczytaniu tekstu dziecko rozumiało treść.

*  Jeśli to możliwe, zorganizujcie dziecku jego własną biblioteczkę. Niech będzie to np.: półka przeznaczona wyłącznie na książki. 

*  Małe dzieci z przyjemnością chodzą do biblioteki, gdyż czują się tam kimś ważnym: mają własną kartę i samodzielnie dokonują wyborów, a to służy budowaniu w nich poczucia własnej wartości. Poświęćcie trochę czasu, żeby wspólnie przeczytać wypożyczoną przez dziecko książkę, porozmawiać o niej, a przez to poznać lepiej zainteresowania i pasje dziecka.

Zachęcamy  do odwiedzenia strony „ ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”, tam można znaleźć pozycje książkowe polecane do czytania dzieciom i młodzieży.

Życzymy miłego wspólnego czytania J

                                                                           Bibliotekarki szkolne

Rozmiar czcionki
Kontrast